• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Starptautiskā sadarbība

Starptautiskā sadarbība

Nacionālais botāniskais dārzs piedalās starptautiskajā sēklapmaiņā starp pasaules botāniskiem dārziem kopš savas dibināšanas 1956. gadā. Mūsu sēklapmaiņas partneri ir vairāk ka 600 botāniskie dārzi un arborētumi visā pasaulē. Katru gadu tiek ievāktas sēklas ar zināmu izcelsmi un izdots sēklapmaiņas katalogs (Index seminum) ar apmēram 500 vienībām, kurš izsūtīts pa e-pastu sēklapmaiņas partneriem Katru gadu NBG ir aktīvie sēklapmaiņas kontakti ar apmēram 500 botāniskiem dārziem un arborētumiem. Tas nozīme, ka šie dārzi ne tikai saņem mūsu sēklu katalogu, bet arī sūta mums sēklu pasūtījumus un  savus katalogus. Piemēram, 2019. gadā Index seminum tika nosūtīts aptuveni 600 partneriem, saņemts no ~200 partneriem; nosūtīti ~1500 un saņemti ~1000 sēklu paraugi.

Daudzgadīgas sadarbības rezultātā ar Zviedrijas Gēteborgas botānisko dārzu un Lielbritānijas Kjū (Kew) Karalisko botānisko dārzu tika veikti fundamentālie taksonomiskie un molekulārie pētījumi vairākās sīpolaugu ģintīs. Kopīgo ekspedīciju rezultātā uz Turciju, Kaukāzu un Tuviem Austrumiem, ar tām sekojošiem pētījumiem, ir atklātas vairākas zinātnē jaunas sugas. NBD ir izveidotas pasaules nozīmes sīpolu sugu (Allium), Junonu (Iris subgen. Scorpiris) un muskāru (Muscari)  kolekcijas. Daži šo pētījumu rezultāti ir publicēti (N.Ikinci, T.Hall, Dolores Lledo, J.J.Clarkson, N.Tille, A.Seisums, T.Saito, Madeline Harley and M.W.Chase. Molecular phylogenetics of the juno irises, Iris subgenus Scorpiris (Iridaceae), based on six plastid markers. Botanical Journal of the Linnean Socety, 167, 2011, pp.281-300).

Sadarbības rezultātā ar Viļņas Universitāti tika organizētas vairākas kopīgas ekspedīcijas. Tika organizēta ekspedīcija-konference „Kipišķu rajona bioloģiskā daudzveidība un kultūras mantojums” un kopīgas darba grupas sanāksme. Šis sadarbības rezultāti publicēti (Jakobsone G., Dapkūniene S., Cepurīte B., Belogrudova I. The conservation possibilities of endangered orchid species in latvia and Lithuania» Monographs of Botanical Gardens (European botanic gardens together towards the implementation of plant conservation strategies), Warsaw/Rogow, Poland, Vol.1: Poland, Vol.1: 2008, 65-68).

Sadarbības ietvaros ar Tartu universitātes botānisko dārzu notiek biežas savstarpējas speciālistu grupu vizītes; NBD dendroloģijas speciālisti veikuši Tartu universitātes Botāniskā dārza vēsturisko koku ekspertīzes akustiskās tomogrāfijas līdzekļiem. 2011-2014. gados īstenots kopīgs projekts „Smart Garden” (INTERREG Igaunijas-Latvijas pārrobežas sadarbības programmas projekts) kura rezultātā abos dārzos izveidota mūsdienīga informatīva infrastruktūra.

Svarīgākie NBD ārzemju partneri

Organizācijas nosaukums

Sadarbības veids

Valsts

Viļņas universitāte

Sadarbības līgums, divpusīgas darba grupas un ekspedīcijas, augu audu kultūru un augu materiāla apmaiņa in situ/ex situ augu saglabāšanai, kopīgas publikācijas

Lietuva

Tartu universitāte

Ekspertu konsultācijas, Pārrobežas sadarbības projekts

Igaunija

Šauļu universitāte

Regulāras ikgadējas izstādes Šauļu universitātes botāniskajā dārzā

Lietuva

Baltkrievijas Zinātņu akadēmijas Botāniskais dārzs

Sadarbības līgums, speciālistu pieredzes un augu materiāla apmaiņa, dalība konferencēs

Baltkrievija

Kjū (Kew) Karaliskais botāniskais dārzs

Kopīgas zinātniskas publikācijas, NBD speciālistu apmācība Starptautiskajos botānisko dārzu menedžmenta un izglītības diplomu kursos

Lielbritānija

Gēteborgas universitātes Botāniskais dārzs

Kopīgas ekspedīcijas

Zviedrija

Ap 500 pasaules botānisko dārzu un arborētumu

Starptautiska sēklu apmaiņa (aktīvie kontakti – atgriezeniskā saikne vismaz reiz gadā)

67 valstis

Starptautiskā botānisko dārzu savienība augu saglabāšanā (Botanic Gardens Conservation International – BGCI)

NBD ir pārstāvēts BGCI datubāzē „Garden Search”, NBD kolekcijas – datubāzē „Plant Search”, informācija un augu materiāls tiek nosūtīti zinātniskiem nolūkiem datubāzes lietotājiem (botāniskiem dārziem, pētniekiem un studentiem) pēc to pieprasījumiem.

Pasaules organizācija

ES botānisko dārzu konsorcijs http://plantnetwork.org/consortium/index.html

NBD kā |Latvijas botānisko dārzu pārstāvis piedalās Konsorcija sanāksmēs, kurās tiek apspriesti Eiropas botānisko dārzu mērķi un stratēģija bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas kontekstā, tādi ka Eiropas botānisko dārzu konferenču (Eurogard) organizēšana un citu jautājumi.

Eiropas Savienība

Baltijas botānisko dārzu asiciācija

Tiek organizētas Baltijas valstu botānisko dārzu sanāksmes; apmēram reiz 2 gados uz rotācijas principa tiek izdots rakstu krājums „Baltijas botāniskie dārzi”, kur tiek publicēta informācija par botānisko dārzu aktivitātēm attiecīgajā periodā un raksti par pētījumiem, kolekcijām un citiem saistītiem jautājumiem

Latvija, Lietuva, Igaunija

Baltijas jūras reģiona botānisko dārzu organizācija

Katru gadu vienā no Baltijas jūras reģiona valstīm tiek organizēta konference „Botānisko dārzi tīkls Baltijas jūras reģiona attīstībai”. Galvenās tēmas – pētījumi, izglītība, dabas saglabāšana, darbinieku pieredzes apmaiņa, izstādes un citi sadarbības veidi. NBD piedalījies šādas konferences organizēšanā 2012. gadā (Latvijā un Lietuvā)

Dānija, Igaunija, Somija, Vācija, Lietuva, Latvija, Polija, Krievija (St.-Pēterburga, Kaļiņingradas apg.), Zviedrija

 

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.