• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Laila

Ģints: Jāņogas
Sekcija (šķirņu grupa):
Suga: -
Šķirne: 'Laila'
Selekcionārs: Maija Eglīte
Selekcijas vieta: Nacionālais botāniskais dārzs, Miera iela 1, Salaspils, LV-2169
Selekcijas-introdukcijas gads: 1988
Selekcionāra tiesību turētājs: NBD
Šķirnes apraksts:

Šķirni izveidojusi M. Eglīte NBD Salaspilī Latvijā.

Liels, plašs un spēcīgi augošs krūms. Zari drukni ar nolīkušām galotnēm. Veido sakņu dzinumus. Lapas vidēji lielas, tumši zaļas,. Ķekari nokareni, ar 2 – 4 ogām. Ziedi spilgti dzelteni, lieli, smaržīgi, krūma ziedēšanas ilgums 9 – 12 dienas. Tai ir gara ziedpalieka – brūna, sausa ogas astīte. Nogatavošanās laikā ogas maina krāsu, sākotnēji no zaļas, oranžas līdz, nogatavojoties ogas kļūst melnas, spīdīgas, eliptiskas, lielas, izlīdzinātas, miziņa vidēji bieza, elastīga, mainīgos mitruma apstākļos neplaisā, mīkstums oranždzeltens, saldskābs, aromātisks. Ogas nogatavojas augusta sākumā pakāpeniski, raža vidēji 7 – 11 kg no krūma. 65 – 68% ogu veidojās ar neattīstītām sēklām.

Ziemcietība laba, ziedpumpuru un nobriedušo veģetatīvo daļu apsalšana nav novērota. Nosalst nenobriedušie dzinumu gali. Nemēdz slimot ar upeņu un jāņogu slimībām.

Pārtikas augs, satur bioloģiski aktīvās vielas un uzturvielas. Ogas izmanto svaigas vai arī sulu, kompotu, džemu, liķieru, vīnu gatavošanai, var arī saldēt. Dekoratīva veģetācijas perioda beigās, kad lapojums intensīvi krāsojas.

 

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

Nacionālais botāniskais dārzs

Bibliogrāfija:

400 augļi un ogas Latvijā, R- Lauku Avīze, 2008

Ripa A. Ogulāji. R. - Lauku Avīze, 2015

Laila
Apraksta autors: NBD

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-