• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Lielogu

Ģints: Krūmmellenes
Sekcija (šķirņu grupa):
Suga: -
Šķirne: 'Lielogu'
Selekcionārs: Alfreds Ripa
Selekcijas vieta: Nacionālais botāniskais dārzs, Miera iela 1, Salaspils, LV-2169
Selekcijas-introdukcijas gads: 1998
Selekcionāra tiesību turētājs: NBD
Šķirnes apraksts:

Hibridizācija ('Delite' × 'Woodart') veikta NBD 1988. gadā, sēklaudzis izdalīts 1998. gadā.

Šķirne agrīna. Krūmi spēcīgi augoši, skraji, zari vertikāli, izplesti. Ogas tumši zilas, plakani apaļas, saldas. Vienas ogas masa 1,72 – 1,76 g. Vidējā ogu raža 3,0 kg no krūma.

Nepieciešama saulaina, no vējiem aizsargāta vieta. Augsnei jābūt ar skābu augsnes reakciju (pH 4,8 – 5,5) un organisko vielu saturam virs 3%. Sfagnu frēzkūdra ir vispiemērotākais substrāts zileņu audzēšanai. Auga apdobe sistemātiski jāuztur valga, bet stādīšanai nederēs pārmitras vietas ar ilgstoši stāvošu ūdeni. Augam ir sekla sakņu sistēma bez spurgaliņām, tādejādi auga minerālā barošanās ir apgrūtināta un specifiska. Mēslošanai var izmantot skābu vidi mīlošu augu (piem., rododendru, acāliju, skujkoku) mēslojumus, obligāti bez mangāna (Mn) klātbūtnes tajos. Katru otro gadu (vēlams rudenī) stādījumu mulčē ar 5 – 7 cm biezu sūnu kūdras slāni, lai uzturētu augiem optimālo augsnes reakciju.

Pārtikas un ārstniecības augs, satur bioloģiski aktīvās vielas un mikroelementus. Ļoti dekoratīvs, kā ziedēšanas, tā ražas gatavošanās, bet, jo īpaši, rudens laikā ar lapu košo krāsojumu. Izmanto svaigam patēriņam, saldēšanai, džemu un sulu gatavošanai.

 

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

Nacionālais botāniskais dārzs

Bibliogrāfija: -
Lielogu
Apraksta autors: NBD

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-