• NBD profils Draugiem.lv
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

SPĪDOLA

Ģints: Kauleņkoki
Sekcija (šķirņu grupa): Plūmes
Suga: Prunus cerasifera var. pissardii
Šķirne: 'SPĪDOLA'
Selekcionārs: Maizītis Aleksandrs, Āboliņš Roberts
Selekcijas vieta: Selekcijas punkts “Iedzēni”, Madonas nov.
Selekcijas-introdukcijas gads: 1980
Selekcionāra tiesību turētājs: -
Šķirnes apraksts:

Diploīdā plūme

Šķirni no liela daudzuma Ziemeļkaukāzā P. Upīša savāktiem sarkanlapaino Kaukāza plūmju kauliņiem izdalījuši selekcionāri R. Āboliņš un Maizītis Madonas rajona „Iedzēnos”
Koks vidēja vai liela auguma, ar ieapaļu biezu vainagu, skeletzari izturīgi. Garie dzinumi veido sasteigtos sānzarus, tā kā īsā laikā izveidojas plašs, ātrražīgs vainags, kas bieži retināms. Dzinumi tumši rubīnsarkani, spīdīgi. Lapas plaukstot tumši sarkanas, vēlāk sarkanīgas.
Koks ļoti dekoratīvs un ģimeņu dārzos sevišķi iecienīts atpūtas sektorā krāsainības radīšanai. ‘Spīdola’ ir ziemcietīgāka par Latvijā līdz šim audzēto sarkanlapaino plūmi Prunus cerasifera var. pissardii. Audzējama dienvidrietumu un rietumu zonā, audzēšanai vidus zonā ieteicams potēt ziemcietīgas mājas plūmes vainagā. Augsnes izvēlē pieticīga, aug katrā labi iekoptā augsnē. Koks un ziedpumpuri visā Latvijā nav ziemcietīgi. Ražot sāk agri, bet ražas lielums atkarīgs no ziedpumpuru pārziemošanas – ja tie salā nav cietuši, ražo ik gadu un ļoti bagāti.
Ziedi gaišsarkani. Zied agri, šķirne ir pašneauglīga, labi apaugļojas ar ‘Maras’, ‘Agrās Dzeltenās’ un Kaukāza plūmju sēklaudžu putekšņiem. ‘Spīdola’ bagātīgi attīsta ziedputekšņus un ir teicama citu diploīdo hibrīdplūmju apaugļotāja.
Augļi ienākas vidēji agri – septembra sākumā; tie pasīki, apaļi, tumšsarkani, spīdīgi, skaisti. Rieva iezīmēta ar tumšāku svītru. Miza bieza, ēdot jūtama, skāba, labi atdalās no mīkstuma. Mīkstums bordo sarkans, sulīgs, stiegrains, saldskābs. Augļu garša neatbilst galda augļu kvalitātei, taču tie ir termiski izturīgi, lieliski augstas kvalitātes kompota un citu konservu iegūšanai. Transportējot augļi izturīgi, lietus periodā neplaisā. Konservi krāsaini, aromātiski, dekoratīvi, ar labu, Kaukāza plūmei raksturīgu garšu. 

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

Dārzkopības institūts Dobelē un Pūrē

Bibliogrāfija:

Augļu koku selekcijas punkts „Iedzēni” (inf-ja). R., 1980, 10.lpp.
V.Grīnvalds Vēlīnās plūmju šķirnes Ventspils rajonā. Dārzs un Drava, 1984.Nr.4;
L.Ikase Jauno plūmju šķirņu ziemcietība. Dārzs un Drava, 1994.Nr.9.
J.Kārkliņš, M.Skrīvele, E.Kaufmane, L.Ikase (2007) Plūmju šķirnes. Latvijas pomoloģija. LR ZM atbalsts. 54., 116., 147., 166. lpp.
I.Grāvīte (2016) “Plūmes. Šķirnes, kopšana, padomi un receptes.” Izdevniecība ”Lauku Avīze”, 54.lpp 

SPĪDOLA
SPĪDOLA
Apraksta autors: Ilze Grāvīte

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-