• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Zane

Ģints: Ābeles
Sekcija (šķirņu grupa): Deserta šķirnes, kolonnveida ābeles
Suga: -
Šķirne: 'Zane'
Selekcionārs: Rūdolfs Dumbravs, Laila Ikase
Selekcijas vieta: Latvijas Valsts augļkopības institūts, Dobele
Selekcijas-introdukcijas gads: 2011
Selekcionāra tiesību turētājs: "Dārzkopības institūts (DI) LLU, Graudu 1, Ceriņi, Krimūnu pag., Dobeles nov., LV-3701 "
Šķirnes apraksts:

Izcelsme: krustojums KV-11 x ‘Melba’ (hibrīdu KV-11 ieguvis V.Kičina Maskavā). Krustojumu veicis R.Dumbravs „Iedzēnos”. Hibrīdās sēklas izsētas 1994.gadā. Sēklaudzis vērtēts un izdalīts Dobelē, Latvijas Valsts augļkopības institūtā (LVAI). Iesniegta reģistrācijai 2007.gadā.
Koks kolonnveida, vidēja auguma, ar drukniem dzinumiem, maz zarojas. Ražo uz rievaiņiem. Raksturīga pazīme ir lielas, garas, nokarenas lapas, kas padara koku ļoti dekoratīvu.
Zied vidēji vēlu. Ziedi skaisti, vidēji lieli, vainaglapas pārklājas; ziedpumpuri gaiši rozā.
Augļi vidēji lieli vai palieli, ieapaļi vai nedaudz šaurāki kausa galā, gludi. Pamatkrāsa gaiši dzeltena vai balta, ap pusi augļa sedz vienmērīga koši sarkana virskrāsa. Augļiem gaiša apsarme. Mīkstums balts, vidēji blīvs, sulīgs, aromātisks, ar labu saldskābu garšu, kurā dominē saldums.
Ienākas septembra sākumā, uzglabājami līdz oktobrim, novembrim, taču glabājot zūd skābe un aromāts. Ienākoties augļi birst.
Ziemcietība laba.
Slimībizturība: Vidēji izturīga pret kraupi, vēlami aizsargājoši fungicīdu smidzinājumi. Maz slimo ar miltrasu, izturīga pret puvēm.
Saimnieciskais raksturojums: Rudens šķirne. Ražot sāk ātri, ražo labi, ar tendenci uz periodiskumu. Ieteicamie potcelmi ir B118, MM106.
Vērtējums: Perspektīva piemājas un krāšņumdārziem kā ļoti dekoratīvs koks ar labas deserta kvalitātes augļiem. Skaistākā no Latvijas kolonnābelēm.  

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

Dārzkopības institūts, LLU: GF kolekcijas Dobelē un Pūrē

Bibliogrāfija:

• Ikase L., R.Dumbravs, 2004. Breeding of columnar apple-trees in Latvia. Biologija, Nr.2, p.8-10.
• Drudze I. Jaunās ābeļu šķirnes. Dārzs un Drava, septembris/oktobris, 2010, 43.-46.lpp.
• M.Skrīvele, L.Ikase. 2013. Latvijas ābeles. Rīga, “Jumava”. 136 lpp. 

Zane
Zane
Zane
Zane
Zane
Apraksta autors: Laila Ikase

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-