• NBD profils Draugiem.lv
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Inese

Ģints: Ābeles
Sekcija (šķirņu grupa): Deserta šķirnes, kolonnveida ābeles
Suga: Malus × domestica – mājas ābele
Šķirne: 'Inese'
Selekcionārs: Rūdolfs Dumbravs, Inese Drudze
Selekcijas vieta: Pūres Dārzkopības pētījumu centrs
Selekcijas-introdukcijas gads: 2011
Selekcionāra tiesību turētājs: "Pūres Dārzkopības pētījumu centrs, Abavas iela 2, Pūre, Tukuma nov., LV-3124. Kopš 2012.g. šķirnei ir ES (CPVO) aizsardzība. "
Šķirnes apraksts:

Izcelsme: kolonnveida ābeles ‘Wijcik’ krustojumu ar kraupja imūno hibrīdu BM 41497 (Zviedrija) veicis R.Dumbravs „Iedzēnos”. Sēklaudzis vērtēts un izdalīts Pūrē.
Interesanti, ka pasaulē pirmo kolonnveida ābeles mutāciju ‘Wijcik’ 1964.gadā aprakstījis un izpētījis ievērojamais Kanādas selekcionārs Kārlis Lapiņš. Viņa dzimtās mājas - Vestienas pagasta "Viļumēni" atradās netālu (ap 7 km) no “Iedzēniem” Bērzaunes pagastā.
Koks kolonnveida, vidēja auguma, zarojas vidēji.
Zied agri. Ziedi skaisti, vidēji lieli, vainaglapas saskaras; ziedpumpuri tumši rozā ar purpura nokrāsu.
Augļi vidēji lieli vai lieli, izlīdzināti, plati koniski, gandrīz gludi. Pamatkrāsa dzeltena vai zaļgandzeltena, bet to gandrīz pilnīgi sedz vienmērīga tumši sarkana virskrāsa. Miza vidēji bieza un vidēji eļļaina. Mīkstums krēmkrāsā, vidēji blīvs, sulīgs, ar labu saldskābu garšu, kurā dominē saldums.
Ienākas septembra beigās, uzglabājami 2-3 mēnešus.
Ziemcietība laba.
Slimībizturība: Šķirnei ir kraupja izturības gēns Vf (Rvi6), kas dod izturību pret 5 kraupja rasēm. Izturīga pret puvēm, miltrasu. Nelabvēlīgos apstākļos var būt vēzis.
Saimnieciskais raksturojums: Rudens šķirne. Ražot sāk ātri, ražo labi. Lielākas vai mazākas ražas ir ik gadu, kas kolonnveida ābelēm ir retums. Tā ka koks diezgan jūtami zarojas, svarīgi izgriezt liekos sānzarus, kas jādara vasaras sākumā. Ieteicamie potcelmi ir B118, MM106.
Vērtējums: Labākā Latvijas kolonnābeļu šķirne. Perspektīva piemājas un krāšņumdārziem kā dekoratīvs koks ar ļoti labas kvalitātes augļiem, ko nebojā kraupis. Parādījusies arī Eiropas tirgū.  

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

Dārzkopības institūts, LLU: GF kolekcijas Dobelē un Pūrē

Bibliogrāfija:

• Drudze I., 2004. New apple and pear selections from Hybrid material of “Iedzeni” in Latvia. Acta Horticulturae, 663:895-898.
• L.Ikase, 2005. Disease resistant apple breeding in Latvia. In: Proc. Intern. Scientific Conference “Environmentally Friendly Fruit Growing”. 222: Fruit Science. Tartu, Estonian Agricultural Unversity. P.10-14.
• Drudze I. Jaunās ābeļu šķirnes. Dārzs un Drava, septembris/oktobris, 2010, 43.-46.lpp.
• M.Skrīvele, L.Ikase. 2013. Latvijas ābeles. Rīga, “Jumava”. 136 lpp. 

Inese
Inese
Inese
Apraksta autors: Laila Ikase

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-