• NBD profils Draugiem.lv
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Korta

Ģints: Ābeles
Sekcija (šķirņu grupa): Deserta šķirnes
Suga: Malus × domestica
Šķirne: 'Korta'
Selekcionārs: A. Vāvere
Selekcijas vieta: Pūres Dārzkopības pētījumu centrs
Selekcijas-introdukcijas gads: 1989
Selekcionāra tiesību turētājs: -
Šķirnes apraksts:

Izcelsme: Krustojumu veicis A.Vāvere Pūrē. Šķirni pētījusi un 1989.g. pirmoreiz aprakstījusi M.Skrīvele Pūres DIS. Sākotnēji tika domāts, ka hibrīds Nr.885 iegūts krustojumā starp šķirnēm ‘Cukuriņš’ (‘Korobovka’) un ‘Rēveles Bumbierābele’ (‘Tallinna Pirnõun’), un pēc to nosaukumu pirmajām zilbēm tika izveidots jaunās šķirnes nosaukums. Taču SSR gēnu marķieru analīze parādīja, ka ticamāki vecākaugi ir ‘Baltais Dzidrais’ un ‘Rēveles Bumbierābele’ (Lacis et al., 2011). To apstiprina arī šķirnes morfoloģija.

Koks maza vai vidēja auguma, jaunībā stāvs. Ar laiku vainags izplešas. Zarojums rets. Jaunie dzinumi resni, ar īsiem posmiem, stipri mataini, sarkanbrūni. Ražošanas tips jaukts.
Zied vidēji agri. Ziedi vidēji lieli, vainaglapas saskaras, krokotas; ziedpumpuri iedzelteni ar sārtu.
Augļi vidēji lieli un lieli, formā dažādi – iegareni koniski, olveida vai ieapaļi. Pamatkrāsa gaiši dzeltena, ar vairāk vai mazāk izteiktu gaiši sarkanu svītrojumu un vāju sārtumu. Kāts vidējs vai garš, kāta bedrē rūsinājums. Miza vidēji bieza, eļļaina. Mīkstums krēmkrāsā, irdens, sulīgs, ar vieglu aromātu, garša ļoti laba, salda.
Ienākas ļoti agri, pirms ‘Baltā Dzidrā’, vācami pakāpeniski. Glabājas neilgi.
Kloni: Šķirnei ir nestabils, košāk krāsots klons ‘Sarkanā Korta’. Acīmredzot šķirne ‘Korta’ ir himēra, jo atsevišķi zari ar košiem augļiem var parādīties jebkurā vietā un laikā, bet pavairojot šī pazīme saglabājas slikti.
Saimnieciskais raksturojums: Ļoti agrīna šķirne. Sāk ražot agri, bet ražo paskopi. Augļi nereti dzidrojas. Transportizturība vāja.
Ziemcietība laba. Slimībizturība vidēja.
Vērtējums: Latvijā nav otras ābeles ar saldiem augļiem, kas ienāktos tik agri un būtu gan lieli, gan sulīgi. Iecienīta mazdārzos. Komercdārziem gan nekādi nav piemērota.   

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

Dārzkopības institūts, LLU: GF kolekcijas Dobelē un Pūrē

Bibliogrāfija:

• M.Skrīvele. Latvijas augļu dārziem. Dārzs un Drava, 1989, nr.4, 4.-8.lpp.
• G.Lacis, I.Kota, L.Ikase, D.Rungis. Molecular characterization of the Latvian apple (Malus) genetic resource collection based on SSR markers and scab resistance gene Vf analysis. Plant Genetic Resources: Characterization and Utilization (2011) 9(2), 189-192.
• M.Skrīvele, L.Ikase. 2013. Latvijas ābeles. Rīga, “Jumava”. 136 lpp. 

Korta
Korta
Korta
Korta
Apraksta autors: Laila Ikase

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-