• NBD profils Draugiem.lv
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Iedzēnu

Ģints: Ābeles
Sekcija (šķirņu grupa): Deserta šķirnes
Suga: Malus × domestica
Šķirne: 'Iedzēnu'
Selekcionārs: Maizītis Aleksandrs, Āboliņš Roberts
Selekcijas vieta: Selekcijas punkts “Iedzēni”, Madonas nov.
Selekcijas-introdukcijas gads: 1983
Selekcionāra tiesību turētājs: -
Šķirnes apraksts:

 Izcelsme: Krustojums ‘Sīpoliņš’ x ‘Ādamābele’ (Adamsapfel Ostpreussischer?), uzdīdzis 1954.g., pirmā raža 1961.g., iegūts un izdalīts “Iedzēnos”. Turpmāk šķirne vērtēta Pūres DIS un ieteikta plašākai audzēšanai. Nodota Valsts šķirņu pārbaudei 1983.g.
Koks vidēja vai spēcīga auguma, jaunībā veido pastāvu, vēlāk ovālu vainagu. Ražošanas tips jaukts, augļzari izvietoti pareti. Tieksme veidot kailus zaru posmus.
Zied vidēji agri. Ziedi palieli, vainaglapas saskaras vai pārklājas, krokotas; ziedpumpuri gaiši rozā.
Augļi palieli vai lieli, ieapaļi koniski ar noapaļotām ribām. Pamatkrāsa zaļgandzeltena vai dzeltena, virskrāsa sarkana vai tumši sarkana, vienmērīga ar skaidrām svītrām. Rūsinājums kāta bedrē vidējs, starains. Dažkārt rūsināti ap kausu un lenticelēs; tās palielas, uzkrītošas. Miza vidēji bieza, maz eļļaina. Mīkstums dzeltens, ļoti stingrs, vidēji sulīgs, saldskābs, aromātisks, ar ļoti labu garšu.
Vācami septembra beigās vai oktobra sākumā. Glabājas līdz februārim vai martam.
Saimnieciskais raksturojums: Ziemas šķirne. Sāk ražot vidēji agri. Lai koki ražotu labi, jāveicina augļzaru veidošanās, atliecot zarus un veicot gala dzinumu īsināšanu. Svarīga ir arī potcelma izvēle – ieteicami MM106, B9, B396. Augļi transportā ļoti izturīgi.
Ziemcietība laba, dažkārt salā var ciest stumbrs.
Slimībizturība: izturība pret kraupi un vēzi laba, taču šķirne ir ļoti jutīga pret kalcija deficītu augļos, kas izraisa korķplankumainību. Slimība pastiprinās mazas ražas gados un tad, ja zem kokiem nav zāliena. To novērš ar kalcija sāļu smidzinājumiem uz lapām.
Vērtējums: šķirne tiek audzēta komercdārzos, kur izceļas ar izskatīgiem, stigriem augļiem. Ja veic kalcija smidzinājumus, tie glabājas ļoti labi. Ražo labi, ja tiek pareizi veidots koka vainags. Audzēšana ir sekmīga, ja ievēroti visi šie nosacījumi. Plaši stādīta arī mazdārzos.
Šķirne plaši izmatota ābeļu selekcijā “Iedzēnos” kā augļu kvalitātes un poligēnas kraupja izturības donors ar labu vēža izturību. Vecākaugs šķirnēm ’Andris’, ‘Arona’, ‘Daina’, ‘Eksotika’, ‘Gatis’, ‘Laila’, ‘Latkrimson’, ‘Madona’, ‘Marta’, ‘Monta’, ‘Pure Ametist’, ‘Saiva’, ‘Sapnis’; 2.paaudzes pēcnācēji - – ‘Dace’, ‘Edite’, ‘Roberts’.

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

Dārzkopības institūts, LLU: GF kolekcijas Dobelē un Pūrē

Bibliogrāfija:

• Kārkliņš J. 1977. Ābeļu šķirnes. Rīga, “Zvaigzne”. 264 lpp.
• Ikase L., 1999. Ābolu avīze. SIA “Lauku Avīze”. 64 lpp.
• [Ikase L.] 2008. Ābeles. Grām.: 400 augļi un ogas Latvijā (red.I.Birulis). AS „Lauku Avīze”. 7.-33.lpp.
• M.Skrīvele, L.Ikase. 2013. Latvijas ābeles. Rīga, “Jumava”. 136 lpp. 

Iedzēnu
Iedzēnu
Apraksta autors: Laila Ikase

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-