• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Oranžērija

Oranžērijas kolekcijas sāktas veidot  jau 1956. gadā, 2015. gada. 23. aprīlī tika atklāts jaunais Nacionālā botāniskā dārza oranžēriju komplekss. Jaunās oranžērijas celtniecības darbi, ko veica būvdarbu uzņēmums SIA “EKOTEH”, aizsākās 2013. gadā ERAF projekta „Bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas ex-situ infrastruktūras izveide” ietvaros, kuru finansēja Eiropas Reģionālās attīstības fonds.Kopējais finansiālais ieguldījums – 3, 4 miljoni eiro.

Šodien oranžērijās aplūkojamas ap 2100 augu taksoni, no visas pasaules, kuri pārstāv 116 dzimtas un 412 ģintis. Šeit atradīsiet botāniskā dārza tādas augu kolekcijas – sukulentu kolekciju, kurā ietilpst agaves, kaktusi, alojes, u.c. Kaktusu kolekciju, kurā ietilpst vairāk nekā 600 dažādību, tai skaitā 100 taksonu ripsāļu, epifilu, lepizmiju, u.c. lapu kaktusus – atšķirīgas formas, nokrāsas, durstīguma pakāpes, izstieptus vai apaļus, ložņājošus un krāšņi ziedošus. Iespējams, tieši kaktusu kolekciju var nosaukt par dabas paradoksālās daudzveidības īsāko konspektu. Sīkstie augi uzzied neticami trauslos un skaistos ziedos, kuru krāsu palete pārspēj jebkura mākslinieka fantāziju. Aplūkojamas arī gastērijas (25 sugas), peperomijas (20 taksoni), kalanhojes (15 taksoni), havortijas (15 sugas), eiforbijas (10 sugas), sansevjēras (17 sugas), kā arī visai eksotiskie sukulentie efejvīni, neparastās bovijas, testudinārijas. Ekspozīcijā ir arī krasulu dzimtas augi no pasaules sausajiem tropu un subtropu apgabaliem – pāri par 50 krasulu, 40 sedumu un 20 eoniju dažādības, monantes, sinokrasulas, kotiledoni, dudlejas, cianotes, eševērijas, arī 17 pusdienziedu dzimtas augu sugas un dažādās resnstumbru jukas, dracēnas, kordilīnes un bokarnes.

Skuju koku kolekcijā skatāmas araukārijas, cipreses, galviņīves, pīnijas.

Efeju kolekcijā vairāk nekā 50 sugas un šķirnes.

Tropu augu kolekcija savā daudzveidībā atgādina zaļus džungļus – rūpīgi lolotie augi šeit aizņem katru brīvu sprīdi un dažkārt konkurē savā starpā par gaismu – aristolohijas, filodendri, spatifīlas, antūrijas, kolokāzijas, mandevillas, avokado, ananāsi, anonas, kafijas, papaijas, begonijas, fitonijas, singonijas, nefrolēpes, asplēnijas un bagātīgs augu klāsts no bromēliju dzimtas – bilbergijas, tillandsijas, ehmejas, neoregēlijas, vrīzejas, vēl neliels skaits orhidejas un kukaiņēdaju augi.

Nedrīkst aizmirst arī to, ka oranžērijā aug augļu koki, – ne tikai citronkoki, bet arī tādi tropu pārtikaugi kā feihojas, psīdijas un eriobotrijas. Pievērsiet uzmanību arī banāniem, kas gan nav koki, bet grandioza izmēra lakstaugi.

Dažāda izskata sīpolaugi – faedranasas, nerīnes, vallotas, zefirantes, krīnijas, eihāres, eukomes, hipeastri.

Vairāk nekā 18 sugu un šķirņu fikusi – koki, krūmi un zemsedzēji.

Ūdensaugu kolekcija, kurā ir arī 12 taksonu nimfejas.

Zemu gaisa temperatūru izturīga augu kolekcija ar osmantiem, īleksiem, magnolijām, karisām, segliņiem, vīģēm, aukubām, oleandriem, fuksijām, mirtēm.

Ik gadus kolekcija tiek papildināta ar augiem, kas izaudzēti no starptautiskās sēklapmaiņas programmas ceļā iegūtām sēklām un spraudeņiem.

Apmeklējot oranžēriju, ir jāatceras, ka šeit atrodas ērkšķaini, lipīgi un indīgi augi. Saskarsme ar tiem var izraisīt ādas kairinājumu un veselības problēmas.

Apmeklētājiem pieejamas četras zāles - Sukulentu zāle, Siltā subtropu zāle, Vēsā subtropu zāle un Tropu zāle. 

Līdz ar jaunās oranžērijas uzbūvēšanu apmeklētājiem tagad būs iespēja vienkopus apskatīt arī zemstiklu augu kolekciju uzturētāju darbu. Tas līdz šim apmeklētājiem nebija iespējams. Kokaugu apsakņošanas zāle, Kokaugu atjaunošanas un pavairošanas zāle, Pelargoniju zāle, Ciklamenu un argirantēmu zāle, Gerberu zāle, Krizantēmu un alstroemēriju zāle, kā arī Savvaļas sīpolaugu zāle ir oficiāli apmeklētajiem slēgtās zāles un ieeja tajās būs liegta, taču visus tur notiekošos darbus un galvenais - augus, būs iespējams aplūkot savām acīm, jo visas oranžērijas zāles vienu no otras atdala caurredzami stikli. 

INFORMĀCIJA APMEKLĒTĀJIEM

Oranžērijas apmeklējumam derīga apvienotā ieejas biļete botāniskā dārzā.

Oranžērijas ieejas biļešu cenas (EUR)

Skolēni, studenti, pensionāri – 3,00
Pieaugušie – 5,00
Ģimene (2 pieaugušie un bērni līdz 18 g.v.) – 8,00

Autostāvvieta (EUR)

Autostāvvietas izmantošana apmeklētājiem NBD teritorijā – 2,00

Oranžērijas darba laiki

Atvērta katru dienu, izņemot pirmdienas un otrdienas, no plkst. 9.00 līdz 18.00.

Apmeklējot oranžēriju, ir jāatceras, ka šeit atrodas ērkšķaini, lipīgi un indīgi augi. Saskarsme ar tiem var izraisīt ādas kairinājumu un veselības problēmas.

 

Projekta „Bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas ex situ infrastruktūras izveide” (3DP/3.4.1.3.0/11/IPIA/VARAM/001) finansējuma saņēmējs ir VZI APP "Nacionālais botāniskais dārzs".

Projekta administratīvās, finanšu un tehniskās vadības uzraudzību nodrošina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

 

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.