• NBD profils Draugiem.lv
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Pātagu sarkostēma

Pātagu sarkostēma

|13.09.2017.|

Pātagu sarkostēma (Sarcostemma viminale) ir asklēpiju dzimtas (Asclepiadaceae) augs. Pie šis pašas dzimtas pieder arī populāri telpaugi hojas (Hoya), jeb vaska puķes; tomēr sarkostēmas telpaugu kolekcijās un pat botāniskajos dārzos sastopamas reti. Nacionālā botāniskā dārza kolekcijā pātagu sarkostēma ir jau kopš 1967. gada, saņemta no Ganas, Āfrikā. Šobrīd tā bagātīgi apvij vienu no arkām jaunas oranžērijas sukulentu zālē.

Dabā izplatīta Rietumāfrikā, Klusā un Indijas Okeānu piekrastē. Daudzmetrīgie garie dzinumi bez lapām ir ļoti izturīgi, dabā sausajās karstajās vietās tie nereti veido brikšņus, kas izskatās pēc sauso zaru kaudzēm. Bet, tos iebojājot, izdalās kodīga piensula, kas liecina, ka zari nebūt nav izkaltuši, un kuras dēļ šos augus dažreiz sajauc ar šajās pašās vietās sastopamām eiforbijām.

Šoreiz Nacionālā botāniskā dārzā Salaspilī pātagu sarkostēma pirmoreiz uzziedējusi ar smalkiem zaļganiem smaržīgiem ziediem.

Kāpēc agrāk neziedēja? Katrai augu sugai ir savs dzīves cikls, kuru ietekmē neskaitāmo faktoru kopums, ko zinātnieki pētīja, pēta un pētīs. Acīmredzot, jaunajā NBD oranžērijā pātagu sarkostēmai beidzot visi ziedēšanai vēlamie faktori sakrita.

 

Projekta „Bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas ex situ infrastruktūras izveide” (3DP/3.4.1.3.0/11/IPIA/VARAM/001) finansējuma saņēmējs ir VZI APP "Nacionālais botāniskais dārzs".

Projekta administratīvās, finanšu un tehniskās vadības uzraudzību nodrošina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.